Doplata za njegovatelje i smjenski rad – tko ima pravo?

Servis

Roditelji koji odgajaju svoju djecu, u određenim situacijama, prisiljeni su ostati kod kuće i brinuti se o njima osobno. Razlog može biti djetetova bolest ili iznenadno zatvaranje ustanove za njegu koju dijete pohađa. Također, u slučaju potrebe skrbi za drugog bolesnog člana obitelji, može prisiliti radnika da izostane s posla. Za to vrijeme zaposlenik može imati pravo na naknadu za njegovatelja. Provjerite kada je rok da li se obavlja smjenski rad.

Tko ima pravo na naknadu za njegu?

Prema tekstu čl. 32 sek. 1 bod 1 lit. b Zakona od 25. lipnja 1999. o novčanim naknadama iz socijalnog osiguranja za slučaj bolesti i rodiljstva (u daljnjem tekstu:

1. Naknada za njegu priznaje se osiguranoj osobi otpuštenoj s rada zbog potrebe da se osobno brine o:

  1. dijete mlađe od 8 godina u slučaju:

    1. neočekivano zatvaranje jaslica, dječjeg kluba, vrtića ili škole koju dijete pohađa, kao i u slučaju bolesti dadilje s kojom su roditelji sklopili aktivacijski ugovor iz čl. 50. Zakona od 4. veljače 2011. o skrbi o djeci do 3 godine (Zbornik zakona iz 2016., točka 157. i 2017., točka 60.), odnosno dnevnom njegovatelju koji brine o djetetu,
    2. porođaj ili bolest osiguranog bračnog druga ili roditelja djeteta, koji stalno njeguju dijete, ako porod ili bolest onemogućuju bračnom drugu ili roditelju pružanje njege,
    3. boravak supružnika osiguranika ili roditelja djeteta, uz stalnu njegu djeteta, u bolnici ili drugoj zdravstvenoj ustanovi zdravstvenog subjekta koji obavlja medicinske djelatnosti kao što su stacionarne i 24-satne zdravstvene usluge;
  2. bolesno dijete mlađe od 14 godina;

  3. još jedan bolesni član obitelji.

2. Za članove obitelji iz st. 1. točka 3. smatraju se bračni drug, roditelji, roditelj djeteta, očuh, maćeha, svekar, djed, baka, unučad, braća i sestre i djeca starija od 14 godina - ako borave u zajedničkom kućanstvu sa osiguranu osobu za vrijeme trajanja njege.

3. Za djecu u smislu st. 1. i 2. smatraju se vlastita djeca osiguranika ili njegova bračnog druga i usvojena djeca, kao i djeca primljena na odgoj i uzdržavanje.”.

Međutim, prema čl. 34. Zakona o "Dodatak za njegu se ne isplaćuje ako osim osiguranika u istom kućanstvu ima i drugih članova obitelji koji mogu brinuti o djetetu ili bolesnom članu obitelji. Međutim, to se ne odnosi na njegu bolesnog djeteta mlađeg od 2 godine”.

Gornji članak predviđa iznimke kada se naknada za njegovatelja ne dodjeljuje. Izjavu o srodniku koji živi u zajedničkom kućanstvu, a ne može se brinuti o članu obitelji, osiguranik potvrđuje u zahtjevu za isplatu naknade koji se nalazi u obrascu ZUS Z-15.

Vrijedi spomenuti da „ostanak u istom kućanstvu ima različita značenja u socijalnom osiguranju. U mirovinskom i invalidskom osiguranju znači isto što i uobičajena sredstva za život ili uzdržavanje. S druge strane, u smislu predmetne odredbe (čl. 34. Zakona o zaštiti okoliša), ovaj izraz znači da nema druge osobe, osim zaposlenika, koja bi se mogla brinuti o osobama navedenim u čl. provizija. Suština rizika je da je osiguranikova rodbina potrebna njegova skrb. U tom smislu, uvjet ostanka u zajedničkom kućanstvu bit će ispunjen ako se zaposlenik brine o navedenom članu obitelji koji također živi odvojeno, odnosno ako taj član obitelji ostane u zajedničkom kućanstvu sa osiguranikom samo za vrijeme svog bolest" (vidi Jędrasik-Jankowska Inetta, Ustawa o novčanim naknadama iz socijalnog osiguranja u slučaju bolesti i majčinstva. Rasprava, [u:] Socijalno pravo).

S obzirom na navedeno, doplatak za njegu djeteta priznaje se osiguraniku koji je otpušten s rada zbog potrebe osobnog njegovanja djeteta, ali samo u situaciji kada je drugi osiguranik koji brine o djetetu bolestan. i ne može pružiti njegu.

Prema informacijama na stranicama ZUS-a, "Naknada za njegu dodjeljuje se svim osobama osiguranim od bolesti, obvezno i ​​dobrovoljno, tj.:

  • zaposlenici,
  • članovi poljoprivrednih proizvodnih zadruga i zadruga poljoprivrednih krugova,
  • vanjski radnici,
  • osobe koje obavljaju poslove na temelju ugovora o posredovanju ili ugovora - naloga ili drugog ugovora o pružanju usluga, na koje se primjenjuju odredbe o mandatu u skladu s Građanskim zakonikom, te osobe koje s njima surađuju, uključujući osobe koje obavljaju poslove na temeljem ugovora kojim se aktiviraju određene odredbe Zakona od 4. veljače 2011. o skrbi o djeci do 3 godine (Zbornik zakona br. 45, točka 235, s izmjenama),
  • osobe koje se bave nepoljoprivrednom djelatnošću i osobe koje s njima surađuju,
  • osobe koje obavljaju plaćeni rad, na temelju rasporeda na rad, za vrijeme izdržavanja kazne zatvora ili istražnog zatvora,
  • osobe na alternativnoj službi,
  • kler”.

Započnite besplatno probno razdoblje od 30 dana bez obaveza!

Što ako jedan od roditelja radi u smjenama? - druga pravila za isplatu naknade za njegu

Vrijedi istaknuti da ako jedan od roditelja obavlja smjenski rad, za isplatu naknade za njegu vrijede drugačija pravila. "Ako oba roditelja djeteta mlađeg od 8 godina rade u smjenskom sustavu rada, ali u različitim smjenama, tada za potrebe smatra se da svaki od njih stalno brine o djetetu, a u slučaju bolesti jednog od njih, drugi roditelj ima pravo na doplatak za njegovatelja. Ako pak oba roditelja djeteta mlađeg od 8 godina rade, ali samo jedan od njih radi u smjenskom radu, naknada za njegovatelja se ovom roditelju odobrava samo za one dane u koje roditelji (prema njihov raspored radnog vremena) radili bi u raznim smjenama, zbog čega bi njihovo dijete zbog bolesti jednog od roditelja ostalo bez nadzora”(Vidi Ł. Prasołek u: Gersdorf, B. Gudowska (ur.), Socijalno osiguranje od bolesti i nezgode. Komentar, Varšava 2012.).

Vrijedi dodati da unatoč činjenici da je rodbina u zajedničkom kućanstvu, ne možemo ih uvijek uvrstiti među one koji će brinuti, zbog potrebe za odmorom nakon noćne smjene, potpune nesposobnosti za rad, bolesti, vođenja poljoprivredne djelatnosti. ili nepoljoprivredna djelatnost s fiksnim radnim vremenom.rad itd.

U slučaju da jedan od roditelja ili oboje obavljaju smjenski rad, poslodavac može zatražiti podatke o radnom vremenu. Zatim ima pravo na naknadu za njegu, uzimajući u obzir raspored radnog vremena. Naknada će se isplaćivati ​​za dane kada je zaposlenik bio jedini njegovatelj koji je mogao brinuti o djetetu. Tako se naknada za njegovatelja naplaćuje za dane njege bolesnog djeteta, ako bi roditelji radili u različitim smjenama, a dijete bi zbog djelomičnog preklapanja radnog vremena ostalo bez nadzora ili bi došlo do promjena roditelja u u isto vrijeme.

Pravo na doplatak za njegu svaki put treba razmotriti pojedinačno uspoređujući raspored radnog vremena za smjene svakog roditelja tijekom djetetove bolesti.

Naknada za njegu i njegu bolesnog djeteta

Vrijedi podsjetiti da se naknada za njegu isplaćuje i za vrijeme njege bolesnog djeteta slobodnim danima. Tada je prisutnost ostalih članova obitelji u zajedničkom kućanstvu irelevantna i naknada se dospijeva u iznosu od 1/30 osnovice njezine procjene. Sukladno čl. 11 sek. 4. i 5. Zakona o "Naknada za bolovanje isplaćuje se za svaki dan nesposobnosti za rad, uključujući i neradne dane. Kad god se kod utvrđivanja prava na naknadu za bolovanje ili njenog iznosa rok utvrđuje u mjesecima, mjesecom se smatra 30 dana.”.

Za utvrđivanje prava na naknadu za njegu vrijedi ograničenje dana u kojima osiguranik prima naknadu. Sukladno čl. 33. Zakona o "Doplatak za njegovatelja dodjeljuje se za vrijeme izuzeća od rada zbog potrebe osobne njege, ali ne duže od: 60 dana u kalendarskoj godini ako se brine o djeci i 14 dana u kalendarskoj godini ako se skrbi o djeci. ostali članovi obitelji. Dodatak za njegu i njegu djece i ostalih članova obitelji dodjeljuje se zajednički za vrijeme ne duže od 60 dana u kalendarskoj godini.”.

Zaključno, ako dijete zahtijeva njegu u vrijeme kada bi osiguranik trebao obavljati posao, a drugi roditelj ima slobodne dane s posla, osiguranik ne stječe pravo na naknadu za njegu za one dane u kojima se drugi roditelj može brinuti. djeteta, roditelja. Međutim, vrijedi zapamtiti da će naknada dospjeti kada se roditelj odmori nakon rada u noćnoj smjeni. Naknada će se isplatiti ako se sati smjena roditelja preklapaju. Za slobodne dane plaća se i naknada za njegovatelja.