Godišnji odmor i radna sposobnost

Servis

Prema Zakonu o radu, primarna dužnost radnika je podvrgavanje početnim, periodičnim i kontrolnim liječničkim pregledima. Osim toga, zaposlenici trebaju pohađati i druge liječničke preglede naručene na određenom radnom mjestu, kao i pridržavati se liječničkih preporuka. Trebam li ići na preglede nakon duže bolesti ili mogu uzeti godišnji?

Zdravstveni pregledi zaposlenika provode se radi provjere radne sposobnosti ili nedostatka te sposobnosti. Liječničko uvjerenje koje sadrži treba izdati liječnik s odgovarajućom stručnom spremom, a zatim ga dostaviti poslodavcu.

Zdravstveni pregledi osposobljeni za rad na određenom radnom mjestu provode se na temelju pravilnika ministra zdravstva i socijalne skrbi od 30. svibnja 1996. o liječničkim pregledima zaposlenika, obimu preventivne zdravstvene zaštite zaposlenika i liječničkim potvrdama izdanim za tu svrhu. predviđeno Zakonom o radu. .

Početni liječnički pregledi

Tko podliježe inicijalnom liječničkom pregledu? Sukladno čl. 229. Zakona o radu poslodavac zaposlenicima treba osigurati zdravstvene preglede o svom trošku. Početni liječnički pregledi podliježu:

  • ljudi unajmljeni za rad;
  • maloljetni radnici premješteni na druga radna mjesta i drugi radnici premješteni na radna mjesta gdje postoje čimbenici štetni po zdravlje ili opterećujući uvjeti.

Iznimke od preliminarnih istraživanja

Početnom liječničkom pregledu ne podliježu sljedeće osobe:

  • ponovno primljen na rad kod istog poslodavca na isto radno mjesto ili na radno mjesto s istim uvjetima rada u roku od 30 dana nakon prestanka ili prestanka prijašnjeg radnog odnosa kod ovog poslodavca;
  • primljeni na rad kod drugog poslodavca na određeno radno mjesto u roku od 30 dana nakon prestanka ili isteka prethodnog radnog odnosa, ako imaju valjanu liječničku potvrdu da ne postoje kontraindikacije za rad u uvjetima rada opisanim u uputnici za liječničke preglede a poslodavac navodi da ti uvjeti ispunjavaju uvjete koji se javljaju na određenom radnom mjestu, s izuzetkom osoba koje se angažiraju za obavljanje posebno opasnih poslova.

Vrijedno je podsjetiti da su liječničkim pregledima obuhvaćene i osobe primljene na posao koje su istovremeno u radnom odnosu kod drugog poslodavca.

Periodični liječnički pregledi

Tko podliježe periodičnim liječničkim pregledima? Zaposlenik podliježe povremenim liječničkim pregledima u slučaju nesposobnosti za rad duže od 30 dana zbog bolesti. Osim toga, podliježe liječničkom pregledu radi utvrđivanja sposobnosti za obavljanje poslova na trenutnom položaju.
Poslodavac treba imati na umu da se periodični i kontrolni liječnički pregledi provode, po mogućnosti, tijekom radnog vremena. Zaposlenik zadržava pravo na naknadu za vrijeme neobavljanja posla u svezi s istraživanjem, a u slučaju putovanja u drugi grad na ove pretrage ima pravo na putne troškove prema pravilima koja vrijede za poslovanje. putovanja.
Poslodavcu je najvažnije osigurati da radnik ne smije raditi bez valjane liječničke potvrde da nema kontraindikacija za rad na određenom radnom mjestu, pod uvjetima rada opisanim u uputnici za liječničke preglede.
Početni, periodični i naknadni liječnički pregledi provode se na temelju uputnice koju izdaje poslodavac.
Važno je napomenuti da su poslodavci koji zapošljavaju zaposlenike u uvjetima izloženosti tvarima i čimbenicima opasnim po zdravlje dužni svojim zaposlenicima osigurati povremene liječničke preglede i:

  • nakon prestanka rada u kontaktu s tim tvarima, sredstvima ili prašinom;
  • nakon prestanka radnog odnosa, ako zainteresirana osoba podnese prijavu za takvo istraživanje.

Sve troškove liječničkih pregleda vezanih za profilaksu zdravstvene zaštite zaposlenika, nužne zbog uvjeta rada, snosi poslodavac. Osim toga, rješenja donesena na temelju liječničkih pregleda i uputnica za liječničke preglede poslodavac pohranjuje u dokumentaciju radnika.

Liječnički pregledi i radna sposobnost

Mnogi poslodavci suočeni su s dilemom je li potvrda godišnjeg odmora zaposlenika i početak godišnjeg odmora, tijekom kojeg im istječe liječnički pregled, zakoniti? Ili bi poslodavac trebao odgoditi dopust radnika radi dobivanja liječničke potvrde kojom doktor medicine rada potvrđuje njegovu sposobnost za obavljanje posla?

U sudskoj praksi prezentirana su dva stava. Jedna od njih potvrđuje da je godišnji odmor slobodno vrijeme tijekom kojeg zaposlenik ne radi, pa ga nema potrebe upućivati ​​na liječničke preglede u slučaju nesposobnosti za rad u trajanju do 30 dana prije dopusta. No, što ako prema Zakonu o radu poslodavac može otpustiti radnika iz važnih razloga? Stoga bi radnik trebao biti spreman za obavljanje poslova i biti na raspolaganju poslodavcu. Poslodavac bi nakon drugog radnog mjesta najprije trebao uputiti zaposlenika na preglede nakon dugotrajne odsutnosti radnika od najmanje 30 dana, ali prije nego što zaposlenik krene na godišnji odmor.

Prema dosadašnjoj sudskoj praksi, nije kršenje zakona od strane poslodavca slanje radnika na prethodno planirani godišnji odmor nakon duže odsutnosti radnika od najmanje 30 dana. U presudi Vrhovnog suda od 20. ožujka 2008., II PK 214/07, Sud je naveo da „nije protivno odredbama zakona o radu (čl. 165. st. 1. i čl. 229. st. 2. Zakona o radu ) nesposobnost za rad zbog bolesti uposlenika, koja je trajala duže od 30 dana”.

Započnite besplatno probno razdoblje od 30 dana bez obaveza!

Godišnji odmor i radnu sposobnost te upućen na liječničke preglede

Vrijedi napomenuti da je prema Zakonu o radu poslodavac dužan dati godišnji odmor zaposleniku koji se vraća na posao nakon iskorištenog rodiljnog ili roditeljskog dopusta. Treba istaknuti da u ovom slučaju poslodavac ne mora radnicu uputiti na liječnički pregled prije početka godišnjeg odmora, unatoč činjenici da je bila nesposobna za rad najmanje 30 dana. Prema presudi Vrhovnog suda od 9. ožujka 2011. I PK 240/10, „na temelju čl. 229. st. 2. Zakona o radu ne može se zaključiti da je zaposlenik koji otpočne s godišnjim odmorom nakon rodiljnog dopusta (članak 163. stavak 3. Zakona o radu) dužan podnijeti izjavu o sposobnosti odmah nakon isteka razdoblja nesposobnosti za rad u trajanju dužem trajanju. od 30 dana“.

Primjer 1.

Radnica je 30. srpnja 2019. godine završila porodiljni dopust. Dva tjedna ranije obavijestila je poslodavca da želi iskoristiti nenaplaćeni dopust za 2018. godinu i sav dopust za 2019. godinu. gore navedene dane odmora. Zaposlenica je htjela započeti godišnji odmor odmah nakon završetka porodiljnog dopusta. U navedenom slučaju poslodavac mora prihvatiti zahtjev za odmor i radniku obvezno odobriti dopust. Vrijedi zapamtiti da se zaposlenica treba javiti na liječnički pregled nakon povratka s dopusta koji je zatražila.

Vrijedi naglasiti da poslodavac koji ne ispuni obvezu organiziranja preventivnih pregleda zaposlenika čini prekršaj za koji može dobiti kaznu od 1.000 do 30.000 PLN. Sukladno Zakonu o radu, navedenu kaznu Nacionalna inspekcija rada može izreći novčanom kaznom poslodavcu ili podnošenjem zahtjeva sudu za njezinu primjenu.

Napomenimo da se radnik koji se ne pridržava uputa poslodavca i ne podvrgne liječničkom pregledu (početnom ili kontrolnom) može izložiti narednoj kazni koju izriče poslodavac. Posebice, poslodavac takvom zaposleniku ne bi smio dopustiti rad zbog nedostatka liječničke potvrde kojom se potvrđuje njegova radna sposobnost. Zaposlenik također ne zadržava pravo na naknadu za ovo vrijeme, ako je njegovo djelovanje namjerno. Prema presudi Vrhovnog suda od 10. svibnja 2000., I PKN 642/99, „krivi (namjerni ili grubi nemar) neispunjavanje zakonitog naloga za podvrgavanje liječničkom pregledu od strane zaposlenika predstavlja povredu obveze obavljanja posla. naloga (čl. 100. i čl. 211. st. 5. Zakona o radu), može predstavljati temelj za neposredan otkaz ugovora o radu prema čl. 52. st. 1. točka 1. Zakona o radu”.

Sumirajući, treba istaknuti da se poslodavci ne trebaju brinuti u situaciji da je njihov zaposlenik na prethodno planiranom godišnjem odmoru bez ažurnih liječničkih pregleda s potvrdom o radnoj sposobnosti. Dosadašnja sudska praksa priznaje da je početak planiranog godišnjeg odmora od strane zaposlenika odmah nakon prestanka nesposobnosti za rad zbog bolesti dulje od 30 dana u skladu s odredbama.