Prodaja primljene robe bez naknade

Web Stranica

Nerijetko se javljaju nedoumice poreznih obveznika u vezi s knjigovodstvom bez naknade primljene robe. Kao što znate, ovo je prihod, a na dohodak morate platiti porez. Zakon o porezu na dohodak također navodi da je oporezivanje obvezno za svaku prodaju dobara koju izvrši porezni obveznik. Slijedi li iz toga da prodaja primljene robe bez naknade dovodi do dvostrukog oporezivanja?

Roba primljena bez naknade

Članak 14 sec. 2. točka 8. Zakona o porezu na dohodak navodi da je dohodak od poslovne djelatnosti i vrijednost primljenih naknada u naravi i drugih besplatnih davanja. Svaki dohodak se mora oporezovati – a u slučaju dohotka od besplatnih davanja, njegova vrijednost se mora uzeti kao osnova za tržišne cijene robe ili prava iste vrste i vrste, uzimajući u obzir njihovo stanje, stupanj istrošenosti i vrijeme i mjesto dobivanja (čl. st. 2. Zakona o porezu na dohodak). Iznimka su naknade koje se ostvaruju od osoba iz porezne skupine I. i II. u smislu Zakona o porezu na nasljeđe i darivanje (članak 21. stavak 1. točka 125. Zakona o porezu na dohodak).

Prodaja primljene robe bez naknade – porezne posljedice

Svaka prodaja podliježe poreznoj obvezi - to vrijedi i za robu primljenu bez naknade - tj. porezni obveznik mora knjižiti prihode i platiti porez na ukupnu vrijednost transakcije. No, u takvom slučaju prodaja bi bila podložna dvostrukom oporezivanju – kao dohodak od besplatnih davanja i kao prihod od otuđenja.

Na sreću, propisi mogu pronaći izlaz iz ove situacije. U umjetnosti. 22 sek. 1d. Zakona o porezu na dohodak, u slučaju plaćenog raspolaganja dobrima ili pravima stečenim besplatno ili djelomično uz naknadu, kao i drugim pogodnostima stečenim besplatno ili djelomično uz naknadu, u svezi s kojima je utvrđen prihod, u trošak ostvarivanja prihoda od njihovog raspolaganja za naknadu, uzimajući u obzir ažuriranje u skladu s posebnim propisima, iznosi:

  • vrijednost prihoda od njihovog primitka,
  • vrijednost prihoda od njihovog primitka, uvećana za izdatke za kupnju djelomično plaćenih stvari ili prava ili druge pogodnosti

- umanjeno za zbroj troškova amortizacije.

Iz toga proizlazi da u trenutku prodaje robe primljene bez naknade, iznos prethodno oporezovanog dohotka, utvrđen po primitku bez naknade, postaje porezno priznati trošak.

Ukratko, kada dobijete besplatnu robu, trebate uključiti njihovu vrijednost u prihode tvrtke i obračunati porez na dohodak. S druge strane, u trenutku prodaje moraju biti uključeni u porezno priznate troškove – u iznosu jednakom prethodno ostvarenom prihodu.