Jesu li napojnice oporezive?

Porez Na Uslugu

Napojnice su obično lijepa točka u radu konobara, barmena i drugih sličnih zanimanja. No, treba imati na umu da sa stajališta porezne uprave ova vrsta utjecaja nije samo mala pozitivna gesta od strane klijenta, već - naknada. Doduše dodatni, ali ipak oporezivi porez na dohodak.

Savjete dijeli poslodavac

Način na koji se napojnice raspodjeljuju među zaposlenicima razlikuje se, ovisno o pravilima u prostorijama.

Ponegdje je napojnica za uslugu već uključena u cijenu pružene usluge. U takvom slučaju to je uključeno u račun ili račun koji je primio kupac. Iznos takvih dodataka ide u zajednički korporativni fond. Na kraju dana, tjedna ili mjeseca - također ovisno o pravilima koja vladaju u prostorijama - poslodavac raspoređuje napojnice prema pravilima dogovorenim sa zaposlenicima i isplaćuje zaposlenicima pripadajući prihod.

U ovom slučaju, napojnice će povećati prihod od zaposlenja zaposlenika koji se daje napojnicu. Njihovu vrijednost poslodavac treba uključiti u redovnu naknadu i oporezovati na istoj osnovici porezom na dohodak. Dakle, sam zaposlenik u ovom slučaju ne vrši nikakav poseban obračun za napojnice.

Savjeti izravno od kupca

Na nekim mjestima, međutim, postoji pravilo da kupci uz cijenu usluge ostavljaju napojnice. U takvoj situaciji zaposlenik prima takvu doplatu izravno od kupca.

Dakle, budući da napojnice ne prolaze kroz ruke poslodavca, ne treba ih smatrati prihodima iz radnog odnosa. Sa stajališta porezne uprave, takve napojnice će biti prihodi iz drugog izvora. U tom slučaju, zaposlenik će morati samostalno iskazati ovu vrstu dohotka u godišnjoj poreznoj prijavi i oporezovati ih.

Savjeti i ZUS

Osnovica za određivanje doprinosa ZUS-a su sva primanja zaposlenika navedena u čl. 12. Zakona o porezu na dohodak (Zakon o porezu na dohodak). Međutim, prema ovoj odredbi, takav prihod će biti sve vrste novčanih isplata i novčana vrijednost naknada u naravi ili njihovih protuvrijednosti.

Stoga se u ovom slučaju može naznačiti da će napojnice primljene od poslodavca predstavljati gotovinsku isplatu. Stoga njihovu vrijednost treba uključiti u osnovicu pri obračunu doprinosa za mirovinsko, invalidsko i zdravstveno osiguranje.

S druge strane, napojnice dobivene izravno od kupca, koje se, prema prethodnim informacijama, smatraju prihodima iz drugih izvora, neće utjecati na visinu doprinosa zaposlenika u ZUS-u.