Oporeziva li se alimentacija – kako to prikazati u godišnjoj poreznoj prijavi

Porez Na Uslugu

Sukladno odredbama poreznog zakona, uzdržavanje u pravilu predstavlja prihod za osobu koja ga prima. No, većina ih je u skupini za koju postoji oslobođenje od poreza na dohodak. Saznajte oporezuje li se alimentacija.

Što je alimentacija i tko ih je dužan plaćati?

Uzdržavanje je obveza osiguravanja sredstava za život (i novca i drugih stvari, npr. hrane, odjeće, knjiga) osobi koju ovlasti obveznik. Karakteristično obilježje uzdržavanja je njegova redovitost i obveznost. Opće pravilo pokazuje da obvezu uzdržavanja u pravilu snose srodnici u pravoj liniji i braća i sestre. Obično su roditelji odgovorni za plaćanje alimentacije, ali to nije uvijek slučaj.

Oporezuje li se porez na alimentaciju?

Zakon o porezu na dohodak sadrži katalog poreznih oslobođenja. Među njima možemo pronaći i odredbe o oslobađanju alimentacije od poreza na dohodak. Kako čitamo u čl. 21 sek. 1. točka 127. Zakona o porezu na dohodak, uzdržavanje je oslobođeno poreza na dohodak:

  • za djecu mlađu od 25 godina i djecu bez obzira na dob, koja u skladu s posebnim propisima primaju dodatak za njegu (dodatak) ili socijalnu mirovinu;
  • u korist osoba koje nisu gore navedene, primljene na temelju sudske presude ili sudske nagodbe, do iznosa koji ne prelazi 700 PLN mjesečno.

Sukladno tome, plaćanja uzdržavanja djeteta nisu oporeziva. Stoga se ne uključuju u djetetovu godišnju poreznu prijavu poreza na dohodak i isplaćeni iznosi ne pribrajaju se primanjima roditelja.

Pritom treba imati na umu da se u slučaju davanja uzdržavanja djeteta porezno oslobođenje primjenjuje neovisno o visini isplaćene naknade. Ovdje je svejedno plaća li se alimentacija u iznosu od npr. 200 PLN ili 2500 PLN, jer ni u kojem slučaju ne podliježu oporezivanju.

Štoviše, nebitno je plaćaju li se na temelju sudske presude, nagodbe ili u obliku privatnog ugovora, jer su u svakom od tih slučajeva ionako oslobođeni plaćanja poreza na dohodak.

Primjer 1.
Sud je naložio 23-godišnjoj kćeri da plaća uzdržavanje od oca u iznosu od 650 PLN mjesečno. Prve dvije godine uopće nisu isplaćene. No, u trećoj godini ovrhovoditelj je kćeri isplatio uzdržavanje u iznosu od 15.600 PLN. U trenutku kada je novac pripisan na račun, imala je već 25 godina. Međutim, zbog činjenice da iznos dosuđene alimentacije nije prelazio 700 PLN mjesečno, nije dužan platiti porez na uzdržavanje.

Alimentacija drugima – trebam li platiti porez?

U slučaju uzdržavanja koje se plaća drugim osobama - a ne djeci, u načelu ih treba oporezovati.

Oslobođenje od oporezivanja plaćanja uzdržavanja drugim osobama odobrava se samo ako:

  • alimentacija je primljena na temelju sudske presude ili sudske nagodbe,
  • mjesečni iznos održavanja ne prelazi 700 PLN.

Da biste bili prihvatljivi za izuzeće, oba uvjeta moraju biti ispunjena u isto vrijeme. Dakle, ako punoljetna osoba, npr. roditelj, djed ili supružnik prima uzdržavanje koje se plaća na temelju privatnog ugovora, dobivena naknada treba biti uključena u godišnju poreznu prijavu, jer je u cijelosti podložna porezu na dohodak. Međutim, u slučaju davanja uzdržavanja na temelju sudske presude ili sudske nagodbe, iznosi veći od 700 PLN mjesečno iskazuju se u godišnjoj nagodbi.

U situaciji kada osoba s pravom prima alimentaciju nekoliko mjeseci ili godina u jednom mjesecu, a rješenjem se odobrava uzdržavanje u iznosu koji ne prelazi 700 PLN mjesečno, takav dohodak ne podliježe oporezivanju.

Koje se uzdržavanje oporezuje?

Oporezivo održavanje uključuje:

  • iznose alimentacije iznad 700 PLN mjesečno, koje se plaćaju osobama koje nisu djeca na temelju sudske presude ili sudske nagodbe. U tom slučaju porez treba platiti na višak preko 700 PLN, npr. ako se uzdržavanje plaća u iznosu od 1500 PLN, porez treba naplatiti na iznos od 800 PLN;
  • uzdržavanje drugim punoljetnim osobama, ako je primljeno na temelju drugog sudskog naloga (presude ili nagodbe). U situaciji kada osoba koja nije dijete prima uzdržavanje ugovoreno privatnim ugovorom, ti su iznosi, bez obzira na njihov iznos, u cijelosti oporezivi i moraju biti uključeni u poreznu prijavu za određenu godinu. Tada se porez mora platiti čak i ako je iznos uzdržavanja manji od 700 PLN mjesečno;
  • sve kamate na uzdržavanje se oporezuju. Bez obzira na to je li uzdržavanje određeno u korist djeteta ili druge osobe, odnosno koliki je iznos.

Primjer 2.
Sud je bivšoj supruzi dosudio mjesečnu alimentaciju od bivšeg supruga u iznosu od 1200 PLN mjesečno. Prema propisima, oslobođenje je od poreza na alimentaciju do iznosa od 700 PLN mjesečno, odnosno 8.400 PLN godišnje (700 PLN x 12 mjeseci). Stoga će supruga biti dužna oporezivati ​​porez na dohodak u iznosu od 500 PLN mjesečno, odnosno 6.000 PLN godišnje, jer:
1200 PLN - 700 PLN = 500 PLN
500 PLN x 12 mjeseci = 6000 PLN.

Primjer 3.
Sud je naložio gospođi Aniji da plaća uzdržavanje od svog bivšeg supruga u iznosu od 500 PLN mjesečno. Moj muž nije plaćao uzdržavanje 7 mjeseci. Međutim, u osmom mjesecu je svojoj bivšoj supruzi donirao 4000 PLN. U takvoj situaciji, unatoč činjenici da je gđa Ania dobila visok ukupni iznos u jednom mjesecu, nije dužna oporezovati primljenu alimentaciju, jer mjesečni limit od 700 PLN, odnosno 4.000 PLN, nije prekoračen: 8 mjeseci = PLN 500.

Kako u godišnjoj prijavi prikazati primljenu alimentaciju?

Alimentacija koja podliježe oporezivanju mora biti uključena u godišnju poreznu prijavu PIT-36 ili PIT-37. Ti su iznosi prikazani u godišnjoj deklaraciji kao prihod iz drugih izvora.

Porez na održavanje se obračunava prema općim pravilima, odnosno poreznoj ljestvici: 17% ili 32%. Treba imati na umu da je osoba koja prima uzdržavanje dužna sama dokazati dohodak i obračunati porez, jer osobe koje plaćaju alimentaciju nisu dužne izdavati podatke PIT-11.

Na primljena plaćanja alimentacije tijekom porezne godine ne plaćaju se predujmovi. Tek nakon isteka određene godine treba ih uključiti u godišnju poreznu prijavu i na njih platiti dospjeli porez. Istodobno, alimentacija koja je oslobođena oporezivanja uopće ne bi trebala biti iskazana u godišnjoj poreznoj prijavi. Svaki višak iznad 700 PLN podliježe namiri. Osim toga, porezni obveznik mora imati na umu da godišnja porezna prijava prikazuje samo stvarno plaćenu ili stavljenu na raspolaganje alimentaciju. Dospjeli, ali neplaćeni iznosi nisu uključeni u PIT deklaraciju.